08152020شنبه
Last updateشنبه, 06 می 3882 2pm
کد خبر: ۹۸۰۴۱۷3922

با حضور خادمین مشهدالرضا(ع) صد و چهل و ششمین شهد صلوات شهرستان شوش برگزار شد

تهیه و تنظیم ـ عباس کرم الهی

ساعت 22:20 یکشنبه 16 تیرماه 1398 به همت مجمع اهل بیت و با همکاری بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان شوش و مدیریت ایثارگران تیپ حضرت مهدی(عج) نزسا ، صد و چهل و ششمین شهد صلوات با تلاوت آیاتی از قرآن کریم توسط  سید محمد امین موسوی  و با حضور خادمین مشهدالرضا(ع) در منزل شهید غلامحسین حسن پور برگزار شد .

به گزارش شوش نیوز ؛ حجت الاسلام محسن حیاری امام جماعت مسجد حضرت موسی ابن جعفر(ع) ضمن عرض تبریک به مناسبت دهه ی کرامت به مهمترین سئوال در روز قیامت اشاره کرد و گفت : بعد از این که 70 تا 100 سال  عبادت کرده ، نماز به وقت خوانده ، ذکر مستحب را انجام داده و خلاصه تمام آن چیزی که یک مؤمن باید داشته باشد را در خود جمع آوری نموده اما در عالم برزخ به انسان می گویند: «من ربک؟ پروردگارت کیست؟» انسان در پاسخ دادن می ماند ؛ وقتی ما به مدرسه می رویم ، معلم به ما « الفبای فارسی ـ ریاضی ـ علوم ، جغرافی  و از همه مهمتر نماز را به ما می آموزد « و همچنین خداوند را به ما می شناساند  ، لیکن وقتی خداوند از ما می پرسند « من ربک؟» درست است که می گویم «الله»  ولی همه ی ما می دانیم که « 14 معصوم ـ 12 امام  و پنج تن آل عبا(ع) » وجود داشته اند ، اینها را همه می دانیم ولی اگر از یک عالم بپرسیم برای شناخت بیشتر خدا به ما می گوید « برو توحید خود را درست کن » یعنی بدان که خدا رزاق هست و روزی را از بنده ی خدا طلب نکن .

 

وی در ادامه به نشانه هایی از علم حضوری اشاره کرد و تصریح نمود : بچه ای که به دنیا می آید  و گرسنه اش می شود  آیا کسی به او آموخته است که گریه کند ؟ و یا اگر مثلا یکی از ما را به باد کتک بگیرند بعد از هر ضربه ای که می زنند آخ و ناله از ما بلند می شود  ، یا فردی که تشنه باشد  طلب آب  و اگر گرسنه باشد طلب طعام می کند ، اینها همه نشانه هایی از علم حضور است .، سقراط فیلسوف یونانی می گوید :« بچه ای که به دنیا می آید آن را در یک محیط بسته قرار دهید  و فقط طعام مورد نیازش را به طوری که نمیرد به او بدهید وقتی که بزرگ شد خدا را در خود احساس می کند .»

 

امام جماعت مسجد حضرت موسی ابن جعفر(ع) برای اثبات این که خداوند در ذات انسان وجود دارد  خاطر نشان نمود :  در كشور مصر, شخصى زندگى مى كرد به نام عبدالملك , كه چون پسرش عبدالله نام داشت , او را ابوعبدالله (پدر عبدالله ) مى خواندند, عبدالملك منكر خدا بود, و اعتقاد داشت كه جهان هستى خود به خود آفریده شده است , او شنیده بود كه امام شیعیان , حضرت صادق (ع ) در مدینه زندگى مى كند, به مدینه مسافرت كرد, به این قصد تا درباره ی خدایابى و خداشناسى , با امام صادق (ع ) مناظره كند وقتى كه به مدینه رسید و از امام صادق (ع ) سراغ گرفت , به او گفتند: امام صادق (ع ) براى انجام مراسم حج به مكه رفته است, او به مكه رهسپار شد, كنار كعبه رفت دید امام صادق (ع ) مشغول طواف كعبه است , وارد صفوف طواف كنندگان گردید, و از روى عناد به امام صادق (ع ) تنه زد, امام با كمال ملایمت به او فرمود: «نامت چیست ؟»

 

او گفت : عبدالملك (بنده ی سلطان ) ؛ امام فرمود  : «كنیه ی تو چیست ؟» عبدالملك  گفت : ابو عبدالله (پدر بنده ی  خدا). امام فرمود : « این ملكى كه تو بنده ی او هستى (چنانكه از نامت چنین فهمیده مى شود) از حاكمان زمین است یا از حاكمان آسمان ؟ وانگهى (مطابق كنیه ی تو) پسر تو بنده ی خداست , بگو بدانم او بنده ی خداى آسمان است , یا بنده ی خداى زمین ؟ هر پاسخى بدهى محكوم مى گردى عبدالملك چیزى نگفت , هشام بن حكم , شاگرد دانشمند امام صادق (ع ) در آنجا حاضر بود, به عبدالملك گفت : «چرا پاسخ امام را نمى دهى ؟» عبدالملك از سخن هشام بدش آمد, و قیافه اش درهم شد. امام صادق (ع ) با كمال ملایمت به عبدالملك فرمود : «صبر كن تا طواف من تمام شود, بعد از طواف نزد من بیا تا با هم گفتگو كنیم» , هنگامى كه امام از طواف فارغ شد, او نزد امام آمد و در برابرش نشست , گروهى از شاگردان امام (ع ) نیز حاضر بودند, آنگاه بین امام و او این گونه مناظره شروع شد: «آیا قبول دارى كه این زمین زیر و رو و ظاهر و باطل دارد؟»آری ـ «آیا زیرزمین رفته اى ؟» نه ـ «پس چه مى دانى كه در زمین چه خبر است ؟ » ـ چیزى از زمین نمى دانم , ولى گمان مى كنم كه در زیر زمین , چیزى وجود ندارد.امام فرمود : « گمان و شك , یكنوع درماندگى است » ـ  آنجا كه نمى توانى به چیزى یقین پیدا كنى , آنگاه امام به او فرمود: « آیا به آسمان بالا رفته اى ؟» نه ـ «آیا مى دانى كه آسمان چه خبر است و چه چیزها وجود دارد؟» نه ـ «عجبا! تو كه نه به مشرق رفته اى و نه به مغرب رفته اى , نه به داخل زمین فرو رفته اى و نه به آسمان بالا رفته اى , و نه بر صفحه ی آسمانها عبور كرده اى تا بدانى در آنجا چیست , و با آن همه جهل و ناآگاهى , باز منكر مى باشى ؛ تو كه از موجودات بالا و پائین و نظم و تدبیر آنها كه حاكى از وجود خدا است , ناآگاهى , چرا منكر خدا مى باشى ؟ آیا شخص عاقل به چیزى كه ناآگاه است , آن را انكار مى كند؟»

 

وی در ادامه از نظر روانشناسان برای اثبات  ذات باریتعالی به دو  موضوع اشاره کرد و یادآور شد : روانشناسان می گویند « ژنتیک و محیط » دو عاملی هستند که می توانند در خداشناسی کمک کنند ، اما من در مورد ژنتیک می گویم وقتی که دو برادر از یک پدر و یک مادر باشند قطعا از یک ژن هستند پس چرا یکی خوب و خیلی بد از آب در می آید مانند « هابیل و قابیل » ؟ پس مهم تر از ژنتیک و محیط یک عامل مهم وجود دارد و آن هم «فطرت» است ؛ یکی از راه های رهایی  از هوای نفس  این است که بگذاریم  خدا برایمان انتخاب کند ، در چنین مواردی  خدا را در خود حس می کنیم  و در نتیجه  خودمان می توانیم  تربیت کننده ی درون خود باشیم .

 

در این لحظه با ورود خادمین حرم مطهر حضرت امام رضا که پرچم تبرکی « عالم آل محمد(ص) ـ سراج اللّه ـ غریب‌الغربا ـ ضامن آهو ـ شمس الشموس » حضرت امام رضا(ع) سخنان  حجت الاسلام محسن حیاری ابتر ماند و حاضرین در شهد صلوات به احترام خادمین  امام رضا(ع) قیام نموده و به نوبت پرچم تبرکی را بوسیدند .

 

حاج ناصر پیوست مدیر مجمع اهل بیت(ع) ضمن عرض خوش آمد گویی به خادمین امام رضا(ع) گفت : سال گذشته در چنین ایام مبارکی ما یکی از جلسات شهد صلوات را در حرم مطهر مشهد الرضا(ع) برگزار نمودیم و با توجهع به این که می گویند امام رضا(ع) اگر فردی یک بار او را زیارت کند سه بار به دیدارش خواهد آمد ، امسال ما در چند روز پیش که جشن معصومه ها را برگزار کردیم خادمین حضرت معصومه(س) به مجلس ما آمدند و امشب هم خادمین حضرت امام رضا(ع) مجلس ما را نورانی کردند و امیدوارم سومین بار زمانی باشد که حضرت ولیعصر(عج) ظهور کرده باشد و ما هم توفیق سربازی آن حضرت را داشته باشیم .

وی در ادامه گفت : برای شادی روح شهید غلامحسین حسن پور در این آیین و همچنین از طریق فضای مجازی از اقصی نقاط کشور در مجموع 1216500 صلوات قرائت شده است .

مولودخوانی کربلایی کاظم محتشم فر در وصف حضرت  فاطمه ی معصومه(س) و حضرت امام رضا(ع)  از دیگر برنامه های این آیین بود .


شایان ذکر است صد و چهل و هفتمین آیین شهد صلوات روز یکشنبه 23 تیرماه 1398 ساعت 22 در منزل حاج خسرو نقیبی  واقع در شوش ـ زمین شهری شمالی ـ خیابان بوعلی ـ پشت مسجدالزهرا(س) به نیت شهید پرویز سگوند برگزار می شود .

نکنه ی قابل توجه در صد و چهل و ششمین آیین شهدصلوات این بود که امیرحسین چنانی  کشتی گیر نوجوان وزن 44 کیلوگرم در رشته فرنی به مربیگری امیر بنی تمیم در مسابقات کشتی یادواره شهدای مدافع حرم شهرستان اندیمشک  مقام سوم را به دست آورد و کادوی خود را از دست حجت الاسلام عبدالصالحی از خادمام حرم حضرت امام رضا(ع) دریافت نمود .


Bingo sites http://gbetting.co.uk/bingo with sign up bonuses

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی شوش نیوز می باشد. تهیه و طراحی : 0171 هاست